Anime
Anime:(az „animation” sz rvidlsbl) japn animcis film.
Az anime nem egyetlen stlus vagy mfaj, hanem a japn rajzfilmek sszefoglal neve. gy az elterjedt tvhit ellenre nem csak (st, tbbnyire nem) gyerekek szmra kszlnek, lteznek knny akci, drma, romantikus, vgjtk-humoros s erotikus, pornogrf vagy erszakos tartalm animk is, illetve ezek kombincii, akrcsak az lszerepls filmek esetben.
Kialakulsa
Az anime jelenlegi -vltoz- formjban a manghoz kpest kiss ksleltetve, a msodik vilghbor kvet zaklatott lelki vilg Japnban alakult ki (pl. szmos mben megfigyelhet a gombafelh, pl.: Akira. – ez a rajzfilm a 80-as vek egyik nagy anime disztpija, amikorra a feszlt trsadalmi helyzet bizonyos alkotkbl fokozott borltst vltott ki. Stt jvkp, de jl kifejezi, milyen mlyen benne l a japn trsadalomban a nukleris csapstl val flelem. Ms rajzfilmek kzvetlenl a bombatmadsokat dolgozzk fel, pldakpp emltve a Barefoot Gen). A japn animci rajzstlusa a japn kpregnymvszetbl vezethet le.. A manga, mint rajzstlus a hagyomnyos japn fametszetekre, s tekercsekre rajzolt trtnetek s kompozcik stlust (a sajtossgok nagy rszt innen szrmaztathatjuk), valamint az akkori amerikai kpregnystlust tvzte.
Osamu Tezuka tekinthet a mfaj atynak. Els (fekete-fehr) kpregnyei a megszlalsig hasonltanak az 1930–1940-es vek amerikai rajzstlusra.
Osamu egy nagyon vizulis forma ltrehozsval ksrletezett. A ni alakok brzolsnl a korabeli amerikai szexidelt vette alapul (pl. Betty Boop): nagy kk szem, szke s karcs. Megfigyelhet, hogy ezt a j s gonosz szereplk kztti megklnbztetsre is hasznljk, ti. a gonoszoknak keskeny szemk van. Tulajdonkppen a kpregny rajzolsi stlust vittk t az animcis filmekbe. A nagyon alacsony kltsgvets egszen egyedi animcis stlus kifejlesztst eredmnyezte, ahol olyan hatselemeket alkalmaznak, amelyek szinte szrevtlenl kevs rajzolst ignyelnek. gy a mozgs illzijt, annak elkpzelhetetlenn nagytsval brzoljk: a szerepl szinte mozdulatlan, mikzben krltte egy elmosdott httr kavarog eszeveszetten. Lasstsokat alkalmaznak, vagy hatalmas llkp psztzsval fejezik ki a drmaisgot, a csend s mozdulatlansg ltal. Ekzben Amerikban az egyre preczebb animci kidolgozsn fradoztak, s fradoznak ma is. gy egy j brzols s ltsmd, egy j stlus szletett.
Ekkora, a ksbbi vekben vlik el jelentsen a kt orszg animcimvszete. Mg Amerikban (s az ltalnos nyugati konzervatv vilgban) gy tekintenek a kpregnyekre s a rajzfilmekre mint gyermeki szrakozsra, addig Japnban mindenki tisztban vele, hogy a mfajnak van egy rtege, amire felnttes tartalom (s ez nem csak az erszakra s az erotikra, hanem sokkal inkbb a gondolatvilgra rtend) s az egyre filmszerbb rendezsmd a jellemz. Ennek j pldja a Neon Genesis Evangelion vagy a Szentjnosbogarak temetje (Grave of Fireflies 1988), egy komoly hbors drma, ami kt gyermek tragdijrl szl, akik elvesztettk szleiket.
Az animk manapsg vilgszerte, gy haznkban is rendkvl npszerek.
Kifejezeszkzk
Az anime kialaktotta sajtsgos kifejez eszkzkszlett. Nem minden anime l ezekkel az effektekkel, de ha igen, akkor ltalban ugyanazt rtik alatta:
- llkpek hasznlata. A jelenet dinamizmust, drmaisgt fokozza, akr a lasstott felvtel az lszerepls filmeken. A kp kimerevtsvel az hangslyosabb, jelentsgteljesebb vlik, mintegy beleg a nz emlkezetbe. (A modern amerikai filmgyrts tvenni ltszik ezt a technikt, olyan sikeres filmekben is alkalmaztk, mint pl. a Mtrix vagy a Mission: Impossible 2.)
- Sebessgvonalak. Tbbnyire az llkpek mgtt, a httr helyn lthatk. A mozgs gyorsasgt az amerikai kpregnyek is gyakran vonalakkal jelzik – az animben ilyenkor a httr helyt teljesen a sebessgvonalak veszik t.
- Izzadtsgcsepp. A vgjtkok leggyakoribb eleme. Ha valaki nagyon „lefrad”, vagy knos helyzetbe keveredik, a feje mellett s felett jelenik meg egy hatalmas csepp. Ez tbbnyire trsul a megfelel fradt, vagy dbbent arckifejezssel, de mkdik httal ll, vagy meglepetst titkolni akar szereplvel is.
- Super Deformed (SD). Egy-egy viccesebb jelenetnl fordul el, hogy a szerepl hirtelen talakul sajt maga kicsinytett, gyerekes formjba, s gy beszl vagy tesz valamit. Ez az alak fokozza a komikus helyzetet, a szerepl viselkedst, tettt a klalakjra is kivetti.
- Egyb gesztusok, jellemz arcok s formk. Ilyen a tarkra tett kzzel val knos nevetgls, vagy az idegessg esetn a homlokon megjelen kereszt alak, lktet r. Ezek ltalban a hagyomnyos japn brzolsbl, illetve a hagyomnyos sznjtszs gesztusai kzl alakultak ki s terjedtek el.
Az anime megjelensi formi
A legtbb animt a kvetkez ngy kategria egyikbe lehet besorolni:
- A filmek, amiket tbbnyire mozikban vettenek, a hrom kategria kzl a legmagasabb kltsgvetssel, s a legjobb kpminsggel kszlnek. Npszer anime mozik pldul az Akira vagy a Chihiro szellemorszgban (Spirited Away), illetve a mostanban haznkban is npszer Pnclba zrt szellem (Ghost in the shell), s a Vndorl palota (szintn Hayao Myazaki alkotsa). Vannak anime filmek amiket filmes vagy animcis fesztivlokra ksztenek, ezek ltalban rvidebbek s alacsonyabb kltsgek. Ilyen pldul a Winter Days vagy Osamu Tezuka Legend of the Forest c. filmje. Elfordul mg, hogy tvsorozatok epizdjait sszeszerkesztik egy filmm, ez tbbnyire hosszabb lesz mint egy tlagos mozifilm.
- Az anime tvsorozatok rvidebb, valamilyen rendszeressggel televziban kzvettett rszekbl llnak. Ezek ltalban rosszabb minsgek az OVA-knl vagy a filmeknl, mert a produkcis kltsgek az sszes epizdra szttertve lpnek fel. Az epizdok tipikus hossza 23 perc, hogy reklmokkal egytt ppen kitltsn egy flrs tvs idszeletet. Egy teljes vad 26 epizdbl ll, de vannak fl vados, azaz 13 epizdon keresztl fut sorozatok is. A legtbb anime tvsorozatnak van fcme (opening) s vge-fcme (ending), valamint gyakran egy rvid, humoros vagy buta jelenet („eyecatcher”), amivel a reklmok elejt vagy vgt jelzik.
- Az OVA (Original Video Animation – kb. eredeti videoanimci); vagy OAV (Original Animated Video) anime gyakran a televzis minisorozatokra emlkeztet. Az OVA-k tbbnyire 2-20 epizdbl llnak, illetve lteznek sorozaton kvli („one-shot”) darabok, amik ltalban rvidebbek egy film hossznl. Nevket onnan kaptk, hogy eredetileg viden jelentek meg; ma mr a DVD a jellemz mdium. Az OVA-k ltalban a filmhez kzeli minsgek. Tbbnyire sszefgg trtnetet mondanak el. Npszer OVA animk pldul az FLCL, a Bubblegum Crisis, vagy a Tenchi Muyo!. Fcm, vge-fcm s eyecatcher nha elfordul az OVkban, de nem trvnyszeren.
- Az ONA (Original Net Animation – kb. eredeti netanimci) egy egyelre ritkn hasznlt rvidts, az OVA mintjra, csak az interneten terjesztett (tbbnyire fizets letltssel) anime. Az OVA-khoz hasonlan magas kltsgvets ill. minsg. Az epizdszm nem szksgszeren alacsony. Pl. Ghost in the Shell – Stand Alone Complex.
|